Działania podjęte w ramach koła plastycznego przyczyniają się do rozwijania zdolności i zainteresowań artystycznych wychowanków. Działalność koła pozwala na gromadzenie doświadczeń poznawczych i twórczych, na odczuwanie pozytywnych doznań i emocji. Zajęcia rozbudzają i rozwijają wrażliwość estetyczną, stwarzają warunki do rozwoju wyobraźni, ekspresji plastycznej i werbalnej. Wyzwalają kreatywne postawy młodzieży, na posługiwanie się różnorodnymi technikami plastycznymi, odkrywając własne możliwości twórcze, pracując z ochotą i radością, włączając się życie szkoły po przez różnego rodzaju imprezy, warsztaty, wystawy, kiermasze, aukcje. Zajęcia pozwalają na wszechstronny rozwój osobowości poprzez rozwijanie predyspozycji plastycznych.