Są takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwe dziedzictwo własnego kraju. Program „Poznaj Polskę” umożliwił nam zorganizowanie wycieczki trzydniowej do Krakowa.
W drodze do dawnej stolicy uczniowie odwiedzili w Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. To jedno z 17 polskich miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stanowi fragment XIX-wiecznej, wydrążonej w dolomitowej skale sztolni odwadniającej „Fryderyk”. Spotkanie odbyło się  z przewodnikiem. Na zwiedzanie podziemnego korytarza składał się rejs łodzią na odcinku 600 m, podczas którego przewodnik  przekazał nam wiele cennych informacji.
Atrakcją godzin wieczornych okazał się spacer po Wieliczce oraz wspólnie  zjedzone lody.

Czwartek był najbardziej wyczekiwanym dniem szkolnej wyprawy. Rozpoczęliśmy go bardzo  wcześnie  od smacznego śniadania  i ruszyliśmy zwiedzać Kraków - Śladami kard. Wyszyńskiego, Zamek na Wawelu, Katedrę Wawelską, która w swoich podziemiach skrywa Groby Królewskie królów, książąt oraz bohaterów narodowych naszego kraju i grobowiec pary prezydenckiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Zwiedziliśmy słynny Dzwon Zygmunta. Aby go zobaczyć i dotknąć, musieliśmy wspiąć się po 144 drewnianych schodach. W trakcie wycieczki widzieliśmy też okno papieskie, Barbakan zaliczany do najcenniejszych zabytków architektury obronnej Krakowa, Kościół Mariacki i Bazylikę Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu. W poznawaniu historii pomagał nam  przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał o lokalnych zabytkach. Ostatnim punktem dnia był oczywiście przejazd do hotelu, obiadokolacja. Dopełnieniem tego dnia był wspólny czas poświęcony na integrację.
    Obowiązkowym punktem wycieczki był Kopiec Kościuszki, na który weszliśmy. Wzięliśmy również udział w wyjątkowej lekcji historii i zobaczyliśmy ciekawe wystawy. Skąd po raz ostatni spojrzeliśmy na panoramę królewskiego miasta. Z Kopca rozciągał się niezapomniany widok na całą Wyżynę Krakowską, Kotlinę Sandomierską, Pogórze Wielickie.
W czasie trwania naszej trzydniowej wycieczki zwiedziliśmy Zamek Ogrodzieniec. To największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. O historii zamku  opowiadał nam  przewodnik, z którym również  wędrowaliśmy  wśród Skał Rzędkowickich.
     Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.